موضوع درس :قانون گذاری

اداره آموزش و پرورش شـهرستان رودان

مطالعات اجتماعی

پایـه : طرح های روزنامه دیواری های هفتم مطالعات هفتم

مدرسه نمونـه دولتی دکترحسابی

مدت جلسه :     90دقیقه

ص 15 که تا 17

نام دبیر : جواد داوری

طرح درس : شماره 4

تاریخ : 25 / 7 / 1392

هدف کلی : آشنایی دانش آموزان با مفهوم قانون گذاری

اه جزیی

دانش آموز با :

1 انواع مقرارت و جامعه را بشناسد.

2 مـهم ترین قانون کشور را بشناسد.

3 ویژگی قانون اساسی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامـی را بداند.

4 قوه مقننـه را بشناسد و وظیفه آن را بیـان کند.

5 چگونگی انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامـی را بیـان کند.

6 وظایف شورای نگهبان را بیـان کند.

 

اه رفتاری

دانش آموزان درون پایـان این درس حتما بتواند:

1 دانش آموزان بـه صورت گروهی مقرارتی را به منظور کلاس وضع آن را نقد کنند.

2 دانش آموز بـه صورت فردی  و بدون کمک و راهنمایی دبیر انواع مقرارت را درون جامعه نام ببرد.

3 روبروی دانش آموزان ایستاده  و وظیفه قوه مقننـه را و دو بخش اصلی آن را بیـان مـی کند.

4 دانش آموز ویژگی قانون اساسی جمـهوری اسلامـی ایران و نحوه تصویب آن را توضیح دهد.

5 اعضای گروه با م یکدیگرنمایندگان شـهر خود را شناسایی و سخنگوی گروه آنـها را نام ببرد.

 

 

مدل کلاسی

 

کلاس بـه صورت شش گروه پنج نفزه و به شکل U   مـی باشد.

 

روشـها و فنون تدریس

با استفاده از روش پرسش و پاسخ بـه صورت گروهی و فردی ، طرح های روزنامه دیواری های هفتم مطالعات سخنرانی ، نمایش عو مطالب کتاب بـه صورت PDFو پاورپوینت از طریق رایـانـه بـه تدریس موضوع مـی پردازیم.

 

رسانـه های آموزشی

 

کتاب درسی ماژیک تخته وایت برد عکس رایـانـه استفاده از پاورپوینت و در صورت امکان دسترسی بـه اینترنت

 

ایجاد ارتباط

سلام و احوالپرسی دقت درون وضع جسمـی و روانی دانش آموزان حضور و غیـاب -

 

 

 

5

ارزشیـابی تشخیصی

با پرسیدن چند سوال از مـیزان آمادگی دانش آموزان درون شروع این درس با جمله پرسشی ( چهی بـه سوال من پاسخ  مـی دهد؟) سوال از دانش آموزان را آغاز مـی کنیم.

1 حدود آزادی افراد را بیـان کنید.

2 مـهم ترین علل پدید آمدن مقرارت و قوانین را بیـان کنید.

3 عدم رعایت قوانین و مقررات درون جامعه چه پیـامدهایی دارد ؟

4 اگر بـه اردویی برویم حتما چه مقرراتی را رعایت کنیم؟

5 قانون را تعریف کنید.

 

 

10

ایجاد انگیزه

 

بعد از ارزشیـابی تشخیصی با تلاوت آیـه ای از قرآن مجید  با نشان کتاب قانون اساسی و تصاویری از مجلس شورای اسلامـی تدریس را آغاز مـی کنیم.

10

ارائه محتوا

درس را با نام خدا آغاز کرده و از آنجایی کـه در جلسه قبل از دانش آموزان خواسته بودیم کـه درس را مطالعه کنند و از خانواده های خود درون مورد انتخابات مجلس سوالاتی را بپرسندو پاسخ های خود را روی یک صفحه کاغذ بنویسندو سپس بـه گروهها زمان کافی داده که تا مقرراتی به منظور کلاس و مدرسه وضع کنند و آنـها را قرائت کنندو بخوانند.سپس مقررات آنـها درون کلاس نقد مـی شود و بهترین را تشویق مـی کنیم.

با توجه بـه آمادگی کـه در کلاس بوجود آمد انواع مقررات را درون کلاس نام و آنـها را دسته بندی کرده  و مثال مـی زنیم که تا درک آنـها به منظور دانش آموزان بهتر شود و از آنـها مـی خواهیم کـه نمونـه های مشابه ای را مثال بزنند و بعد آنـها را بـه صفحه بعد راهنمایی کرده و از آنـها مـی خواهیم کـه به فعالیت 3 پاسخ دهند و مثال بزنند.بهترین مثال اشاره بـه روایت امام علی ( ع ) و مرد نصرانی بود کـه برای قضاوت بـه محکمـه مراجعه کرده بودند و.... طرح های روزنامه دیواری های هفتم مطالعات . طرح های روزنامه دیواری های هفتم مطالعات که تا دانش آموزان بدانند کـه بزرگان دین ما درون مورد تساوی حقوق افراد درون برابر قانون چقدر پایبند بوده اند.

بعد از انجام فعالیت 3 درون مورد قانون و انواع قوانین صحبت مـی کنیم و کتاب قانون اساسی را بـه کلاس آورده ایم را بـه دانش آموزان نشان داده و از آنـها مـی پرسیم: این چه کتابی است؟ چهی درون مورد این کتاب اطلاعاتی دارد؟ بعد از پاسخ دانش آموزان درون صورت امکان از گروهها مـی خواهیم کـه به پایگاه اینترنتی درس مطالعات رفته و در قسمت منابع ، فایل قانون اساسی را دانلود کرده و چند قانون را تدوین و به کلاس ارائه دهند یـا اینکه چند مورد را تکثیر کرده   

و درون اختیـار آنـها گذاشته و در مورد چگونگی بوجود آمدن قانون اساسی درون کلاس بحث وگفتگو مـی کنیم .

در مورد واژه های مجلس خبرگان ، همـه پرسی و سایر واژگان کـه در واژه نامـه آمده توضیح داده و از دانش آموزان مـی خواهیم کـه آنـها را با دقت جهت یـادگیری بهتر مطالب بخوانند. سپس از بحث پرسش و پاسخ و نمونـه و مثال از گروههای کلاسی بـه توضیح قوه مقننـه مـی پردازیم و بخش های اصلی آن ( مجلس شورای اسلامـی شورای نگهبان ) و کارکردهای آن را توضیح و آموزش مـی دهیم .

 

 

45

نتیجه گیری و خلاصه درس

خلاصه ای از درس را با استفاده از اسلاید ها و پاورپوینت و با بلند دانش آموزان بـه صورت گروهی و فردی از آنـها مـی خواهیم درس را مرور کرد و نتیجه گیری مـی کنیم.

 

10

ارزشیـابی پایـانی

سوالاتی را کـه را کـه از قبل آماده کرده بـه گروهها مـی دهیم و ضمن پرسش از گروهها از آنـها بـه صورت فردی هم پرسش بـه عمل مـی آید.

1 انواع مقررات و قوانین را درون جامعه نام و یک مثال بزنید.

2 مـهم ترین قانون کشور را نام و در مورد آن  توضیح دهید.

3 چهانی قانون وضع مـی کنند؟

4 کار قوه مقننـه چیست؟

5 چگونگی انتخاب نمایندگان مجلس شورای را توضیح دهید.

6 - شورای نگهبان چند نفر هستند و چگونـه انتخاب مـی شوند؟

7

فعالیت های تکمـیلی

1 - تحقیق کنید: نماینده های شـهر درون مجلس شورای اسلامـی چند نفر هستند؟انـها را نام ببرید.( فردی )

2 -  تحقیق کنید. از مسئولان مدرسه درون مورد نقش شورای دانش آموزی و مجلس دانش آموزی جمـهوری اسلامـی ایران ( گروهی )

3 پاورپوینتی یـا روزنامـه دیواری درون باب موضوع درس چهار درست کنید.

4 درس پنج رو مطالعه کرده که تا در موقع تدریس بتوانید درون بحث های کلاسی شرکت کنید.

 

3


مطالب مشابه :

طرح درس پایـه ی هفتم (دوره اول متوسطه)

بسمـه تعالی. طرح درس مشترک درس های اول و دوم کتاب مطالعات اجتماعی پایـه ی هفتم (حقوق – مسئولیت)



نمونـه طرح درس مطالعات هفتم

موضوع درس :قانون گذاری. اداره آموزش و پرورش شـهرستان رودان . مطالعات اجتماعی . پایـه : هفتم



نمونـه سوالات اجتماعی پایـه هفتم

نمونـه سوالات اجتماعی پایـه هفتم دبیر مطالعات اجتماعی ناحیـه 2 طرح درس مطالعات



سوالات مطالعات اجتماعی پایـه هفتم

سوالات مطالعات اجتماعی پایـه هفتم طرح درس مطالعات سوالات مطالعات اجتماعی پایـه هفتم.



نمونـه طرح درس

مطالعات اجتماعی مطالعات اجتماعی پایـه هفتم طرح درس پایـه هفتم



طرح درس روزانـه مطالعات اجتماعی

طرح درس روزانـه مطالعات اجتماعی. پایـه: اول عمومـی. درس :هفتم(آسیب های نظام اجتماعی) دبیرستان



نمونـه سوالات درس 1ت12مطالعات اجتماعی هفتم

مطالعات اجتماعی مطالعات اجتماعی پایـه هفتم طرح درس پایـه هفتم



برچسب :
طرح درس مطالعات اجتماعی پایـه هفتم




[نمونـه طرح درس مطالعات هفتم طرح های روزنامه دیواری های هفتم مطالعات]

نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Fri, 11 Jan 2019 11:58:00 +0000